Yazılar

5G Kablosuz Hizmeti Uçakları Nasıl Riske Atıyor – Bir Elektrik Mühendisi Açıklıyor

Yeni yüksek hızlı cep telefonu hizmetleri, özellikle uçaklar havaalanlarına inerken, uçak operasyonlarına müdahale endişelerini artırdı. Federal Havacılık İdaresi, Amerikalılara çoğu ticari uçağın güvenli olduğuna dair güvence verdi ve AT&T ve Verizon , yeni cep telefonu antenlerini havaalanlarının yakınına kurmayı altı ay boyunca ertelemeyi kabul etti . Ama sorun tamamen çözülmüş değil.

Endişeler, ABD hükümetinin 2021’de C-bant spektrumunun bir kısmını kablosuz taşıyıcılara 81 milyar ABD Doları karşılığında açık artırmayla satmasıyla başladı. Taşıyıcılar, 5G hizmetini tam hızda, 4G ağlarının 10 katı hızında sağlamak için C-bant spektrumunu kullanıyor .

C-bandı spektrumu, uçakların güvenli bir şekilde iniş yapmak için güvendiği temel elektronikler tarafından kullanılan frekanslara yakındır. İşte bu yüzden sorun olabilir.

Spektrumda düzeni sağlamak
Kablosuz sinyaller radyo dalgaları tarafından taşınır. Radyo spektrumu 3 hertz ile 3.000 gigahertz arasında değişir ve elektromanyetik spektrumun bir parçasıdır. Telefonunuzdan ve diğer kablosuz cihazlardan gelen sinyalleri taşıyan radyo spektrumunun kısmı 20 kilohertz ila 300 gigahertz’dir .

Aynı alandaki iki kablosuz sinyal aynı frekansı kullanırsa, bozuk gürültü alırsınız. Bunu, bilgilerini göndermek için aynı veya benzer frekans bantlarını kullanan iki radyo istasyonunun ortasındayken duyarsınız. Sinyaller bozuluyor ve bazen bir istasyonu duyuyorsunuz, diğer zamanlarda diğerini, hepsi sağlıklı bir gürültü dozuyla karışıyor.

Bu nedenle, ABD’de bu frekans bantlarının kullanımı, radyo istasyonlarının, kablosuz taşıyıcıların ve diğer kuruluşların düzenli bir şekilde kullanmaları için “şeritler” veya frekans spektrumları tahsis edilmesini sağlamak için Federal İletişim Komisyonu tarafından sıkı bir şekilde düzenlenir.

Yerden sıçrayan radyo dalgaları
Modern uçaklar, bir uçağın yüksekliğini belirlemek için bir sinyalin yerden geri dönmesi için geçen süreyi hesaplayan altimetreleri kullanır. Bu altimetreler, özellikle görüşün düşük olduğu durumlarda kullanışlı olan otomatik iniş sistemlerinin hayati bir parçasıdır.

Bu nedenle, bir altimetre kablosuz bir taşıyıcıdan gelen sinyali yerden geri dönen sinyal olarak yorumlarsa, zeminin olduğundan daha yakın olduğunu düşünebilir ve iniş takımlarını zamanından önce indirmeye ve bir yere inmek için gereken diğer manevraları yapmaya çalışabilir. uçak. Kablosuz taşıyıcı sinyallerle parazit altimetrenin radyo sinyallerini bozar ve bozarsa, altimetre geri dönen sinyali tanımayabilir ve bu nedenle uçağın yere ne kadar yakın olduğunu anlayamayabilir.

Uçaklar ve cep telefonu taşıyıcıları tarafından kullanılan radyo frekansı spektrumunun bölümleri farklıdır. Sorun şu ki, uçak altimetreleri 4,2 ila 4,4 gigahertz aralığını kullanırken, kablosuz taşıyıcılar için yakın zamanda satılan ve daha önce kullanılmayan C-bant spektrumu 3,7 ila 3,98 gigahertz aralığındadır. Sinyaller arasındaki 0,22 gigahertz farkının, bir cep telefonu taşıyıcı sinyalinin bir altimetre sinyaliyle karıştırılmayacağından veya onu bozmayacağından kesinlikle emin olmak için yeterli olmayabileceği ortaya çıktı.

Kim doğru? Bu tür bir müdahalenin olasılığı çok düşüktür, ancak gerçek şu ki, böyle bir müdahalenin asla olmayacağını söyleyecek çok fazla veri yok. Parazit olup olmayacağı altimetrelerdeki alıcılara ve hassasiyetlerine bağlıdır. Benim görüşüme göre, bu tür başıboş enterferans sinyallerinin asla altimetreye ulaşmamasını sağlamanın bir yolu yoktur.

Altimetreler, kaçak sinyalleri gürültü olarak kaydedebilir ve filtreleyebilirse, doğru şekilde çalışabilirler. Bununla birlikte, uçak altimetrelerini yükseltmek maliyetli bir tekliftir ve maliyeti kimin ödeyeceği net değildir.

FAA, altimetreleri test ediyor ve yakın gelecekte güvenilebilecek olanları temizliyor . AT&T ve Verizon, bir çözüm üzerinde çalışılırken altı ay boyunca en büyük 50 havalimanının yakınlarına 5G vericileri ve alıcıları yerleştirmeme konusunda anlaştılar. Bu, yakın vadede büyük bir krizi önledi, ancak kalıcı bir çözüm değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu