Yazılar

Bilim Basitleştirildi: Nanobilim Nedir?

Nanobilim, maddenin nano ölçekte – yaklaşık 1 ile 100 nanometre arasındaki veya bir insan saçının genişliğinden 1000 kat daha küçük olan boyutların incelenmesidir. Bu inanılmaz derecede küçük ölçeklerde, malzemelerin yeni uygulamaları mümkün kılan benzersiz fenomenleri vardır. 1959’da ünlü fizikçi Richard Feynman, kehanet niteliğinde bir konferansta “altta çok yer olduğunu” söyledi. Feynman, malzemeleri neredeyse atom atom araştırmak ve manipüle etmenin yeni bilim ve önemli yeni teknolojiler için büyük fırsatlar yaratacağı anlamına geliyordu . Bugün bu “alttaki oda” nanobilim olarak adlandırılıyor. Fizik, kimya, malzeme bilimi ve biyoloji araştırmalarının önemli bir parçasıdır.

Bu araştırmanın etkisini televizyonda tam anlamıyla görebilirsiniz. Günümüzde bazı video ekranları, kuantum noktaları adı verilen ABD tarafından geliştirilen bir nanoteknoloji kullanıyor. Teknoloji, çok yüksek çözünürlüklü ve hassas, canlı renklere sahip televizyonlar yaratır.

Nanobilim Gerçekleri
Nano kelimesi, cüce anlamına gelen Yunanca ‘nanos’ kelimesinden gelmektedir. Bir şeyin milyarda birini tanımlamak için kullanılan bir önektir. Bir nanometre, metrenin milyarda biridir.
Enerji Bakanlığı Bilim Ofisi, nanoteknolojinin teknoloji ve endüstride bir devrime yol açtığı bir geleceği öngören bir ABD hükümeti araştırma ve geliştirme çabası olan Ulusal Nanoteknoloji Girişimi’nde (NNI) kilit bir role sahiptir.
DOE Bilim Ofisi: Nanobilime Katkılar
Nanobilim, teknolojinin hemen her alanında ilerlemek için esastır. Bu ihtiyacı karşılamak için, DOE Bilim Ofisi’nin Temel Enerji Bilimleri Ofisi (BES), beş Nano Ölçekli Bilim Araştırma Merkezi kurdu. Bu merkezler, nano ölçekte disiplinler arası işbirliğine dayalı araştırmalar yürütür. Öncü sentez, karakterizasyon, hesaplama araçları ve bilimsel uzmanlığa erişim sağlarlar. Önde gelen bilim insanlarıyla birlikte çalışan merkezler, özelliklerini karakterize etmek, anlamak ve tahmin etmek için atomik ölçekte hassasiyetle malzemeler ve yapılar oluşturur.

Merkezler, araştırmacıların bu araçları birlikte kullanabilmeleri için mevcut X-ışını ve nötron problarının yanı sıra gelişmiş bilgi işlem tesislerinin yakınında yer almaktadır. BES ayrıca nano ölçekli bilim ve mühendislikte çok çeşitli öncü araştırmaları desteklemektedir. Bu araştırma, Enerji Bakanlığı’nın Amerika Birleşik Devletleri’nin enerji, ekonomik ve ulusal güvenliğini geliştirme misyonunu desteklemektedir. Bu keşif araştırması temeli üzerine inşa edilen bilim adamları, hem hükümet hem de endüstri tarafından desteklenen uygulamalı nanoteknoloji araştırmaları yürütüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu