Yazılar

Yapay Zeka Araştırma Makaleleri için Mantıklı, Eğlenceli ve Bilimsel Olarak İlginç Başlıklar Üretebilir

Farkı bulun: AI makul Noel BMJ başlıkları oluşturabilir mi?
AI tarafından oluşturulan başlıklar, okuyucular için gerçek başlıklar kadar çekici ve eğlenceliydi, ancak performans insan müdahalesi ile geliştirildi; Yapay zeka, gelecekteki araştırmalar için hipotezler veya yönler oluşturmada rol oynayabilir.

Yapay zeka (AI) teknolojisi, potansiyel araştırma makaleleri için makul, eğlenceli ve bilimsel olarak ilginç başlıklar üretebilir, BMJ’nin Noel sayısında bir çalışma bulur .

The BMJ’nin kanıta dayalı bilimi hafif yürekli veya ilginç temalarla birleştiren en popüler Noel araştırma makaleleri üzerine yapılan bir araştırma, AI tarafından oluşturulan başlıkların okuyucular için çekici olduğunu, ancak tıbbın diğer alanlarında olduğu gibi performansın insan girdisi tarafından artırıldığını ortaya koyuyor.

Bu nedenle araştırmacılar, yapay zekanın gelecekteki araştırmalar için hipotezler veya yönler oluşturmada bir rolü olabileceğini söylüyor.

AI, bilgisayar sistemlerinin verilerden öğrenebileceği ve kalıpları tanımlayabileceği fikrine dayanarak doktorların durumları teşhis etmesine yardımcı olmak için zaten kullanılıyor. Ancak yapay zeka, tıbbi araştırmalar için değerli hipotezler oluşturmak için kullanılabilir mi?

Bulmak için, araştırmacılar, BMJ’nin son 10 yılda en çok okunan 13 Noel araştırma makalesinin başlıklarını kullanarak, benzer AI tarafından üretilen başlıkların bilimsel liyakat, eğlence ve inandırıcılık açısından puanlanmasını istediler.

AI tarafından üretilen en yüksek 10 ve en düşük puanlı 10 başlık daha sonra 10 gerçek Noel araştırma makalesi ile birleştirildi ve Afrika, Avustralya ve Avrupa’daki çeşitli uzmanlıklardan 25 doktordan oluşan rastgele bir örneklem tarafından derecelendirildi.

Sonuçlar, gerçek başlıklar daha makul olarak derecelendirilse de (%73’e karşı %48) AI tarafından oluşturulan başlıkların en azından eğlenceli (%64’e karşı %69) ve çekici (%70’e karşı %68) gerçek başlıklar olarak derecelendirildiğini gösteriyor.

Yapay zeka tarafından üretilen başlıklar genel olarak gerçek başlıklardan daha az bilimsel veya eğitsel değere sahip olarak derecelendirildi (%58’e karşı %39), ancak insanlar AI çıktısını küratörlüğünü yaptığında bu fark önemsiz hale geldi (%58’e karşı %49).

Yazarlar, bu bulgunun, en iyi sonuçların makine öğrenimini insan gözetimi ile birleştirmekten geldiğini öne süren önceki AI çalışmalarıyla örtüştüğünü söylüyor.

Yapay zeka tarafından üretilen başlıklar arasında, inandırıcılık açısından en yüksek olanlar arasında “Boğaz ağrısı tedavisi olarak lolipopların klinik etkinliği” ve “Ücretsiz gurme kahvenin acil servis bekleme süreleri üzerindeki etkileri: gözlemsel bir çalışma” vardı.

AI tarafından oluşturulan en komik başlık “Meme uçlarınızı birbirine yapıştırın ve iş yerinde erektil disfonksiyon hakkında acı çekmeyi bırakmanıza yardımcı olup olmadığına bakın” idi, ancak yazarlar bunun AI’nın bir çalışmanın gerçek dünyadaki uygulamasını göremediğini ve başlıkların olup olmadığını anlayamadığını gösterdiğini belirtiyor. saldırgandır.

Bazı sınırlamaları kabul ediyorlar, ancak BMJ’nin Noel sayılarında görünenler gibi ilginç başlıklar bağlamında bile, “Yapay zeka, ilgi çekici ve potansiyel okuyucuları çekebilecek makul çıktılar üretme potansiyeline sahip” diyorlar.

Bununla birlikte, insan müdahalesinin önemini vurguluyorlar, “klinisyenlerin doğrudan yerine geçmek yerine karar desteği olarak AI’nın klinik tıpta potansiyel kullanımını yansıtan bir bulgu” sonucuna varıyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu