Yazılar

Yapay Zeka Eğitimi, Beyin Cerrahisi Eğitiminde Uzman Eğitmenlerden Daha İyi Performans Gösteriyor

Makine öğrenimi algoritmaları, simüle edilmiş beyin tümörünün çıkarılması sırasında teknik performansı ve öğrenme sonuçlarını iyileştirdi.

COVID -19 salgını, tıp eğitimi için hem zorluklar hem de fırsatlar sundu. Uzaktan öğrenme teknolojisi birçok alanda giderek daha önemli hale geldi. Yeni bir çalışma, uzak bir ortamda yapay zeka (AI) eğitim sisteminin uzman insan eğitmenlerden daha iyi performans gösterebileceğini ortaya koyuyor.

The Neuro’daki (Montreal Neurological Institute-Hospital) Nöroşirürji Simülasyonu ve Yapay Zeka Öğrenim Merkezi, bir beyin cerrahisi simülatöründe sanal beyin tümörü çıkarma işlemleri yapmak için yetmiş tıp öğrencisini işe aldı. Öğrenciler, bir yapay zeka öğretmeni veya uzaktan uzman bir eğitmen tarafından talimat ve geri bildirim almak üzere rastgele atandı ve üçüncü bir kontrol grubu hiçbir talimat almadı.

Sanal Operatif Asistan (VOA) adlı yapay zeka destekli bir öğretmen, güvenli ve verimli cerrahi tekniği öğretmek için bir makine öğrenimi algoritması kullandı ve kişiselleştirilmiş geri bildirim sağlarken, derin öğrenme Akıllı Sürekli Uzmanlık İzleme Sistemi (ICEMS) ve bir uzman paneli öğrenci performansını değerlendirdi. .

Diğer grupta, uzaktan eğitmenler cerrahi simülasyonların canlı yayınını izlediler ve öğrencinin performansına dayalı olarak geri bildirim sağladılar.

Araştırmacılar, VOA eğitimi ve geri bildirimi alan öğrencilerin cerrahi becerileri 2,6 kat daha hızlı öğrendiğini ve uzaktan eğitmenlerden talimat ve geri bildirim alanlara kıyasla yüzde 36 daha iyi performans elde ettiğini buldu. Araştırmacılar, VOA tarafından yönlendirilen öğrencilerin daha fazla stres ve olumsuz duygu yaşamalarını beklerken, iki grup arasında anlamlı bir fark bulamadılar.

Cerrahi beceri, hem beyin cerrahisi sırasında hem de sonrasında hasta sonuçlarında önemli bir rol oynar. VOA, beyin cerrahının performansını artırmanın etkili bir yolu olabilir, insan eğitmenlerin üzerindeki yükü azaltırken hasta güvenliğini artırır.

Araştırmanın kıdemli yazarı Dr. Rolando Del Maestro, “VOA gibi yapay zekaya sahip öğretmenler, yeni nesil beyin cerrahlarının eğitiminde değerli bir araç olabilir” diyor. “VOA, mükemmel bir öğrenme ortamını teşvik ederken uzmanlığı önemli ölçüde geliştirdi. Devam eden çalışmalar, yüz yüze eğitmenlerin ve yapay zeka destekli akıllı öğretmenlerin beyin cerrahisi becerilerinde ustalığı geliştirmek için birlikte en etkili şekilde nasıl kullanılabileceğini değerlendiriyor.”

Çalışmanın ilk yazarı Ali Fazlullahi, “Akıllı öğretim sistemleri, denetimin mevcudiyetinin getirdiği kısıtlamalar olmaksızın, tekrar eden uygulama için neredeyse sınırsız şans sağlamak için çeşitli simülasyon platformlarını kullanabilir” diyor. “Sürekli araştırma, artan geliştirme ve akıllı ders sistemlerinin yaygınlaştırılmasıyla, sürekli gelişen gelecekteki zorluklara daha iyi hazırlanabiliriz.”

Referans: “Tıp Öğrencileri Arasında Simüle Edilmiş Cerrahi Becerileri Öğrenmede Uzman Talimatına Karşı Yapay Zeka Özel Dersinin Etkisi: Randomize Bir Klinik Deneme”, Ali M. Fazlullahi, MSc; Mohamad Bakhaidar, MD, MSc; Ahmed Alsayegh, MD; Recai Yılmaz, MD; Alexander Winkler-Schwartz, MD; Nykan Mirchi, Yüksek Lisans; Ian Langleben; Nicole Ledwos, Yüksek Lisans; Abdulrahman J. Sabbagh, MBChB; Khalid Bajunaid, MD, MSc; Jason M. Harley, PhD ve Rolando F. Del Maestro, MD, PhD, 22 Şubat 2022, JAMA Network Open .
DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2021.49008

22 Şubat 2022’de Journal of the American Medical Association (JAMA Network Open) dergisinde yayınlanan bu çalışma, Franco Di Giovanni Vakfı, Royal College of Physicians and Surgeons of Canada ve the Brain Tumor Foundation of Canada Tumor tarafından finanse edildi. The Neuro ile birlikte Araştırma Bursu. Bilişsel değerlendirme, McGill Üniversitesi Cerrahi Departmanında Dr. Jason Harley tarafından yönetildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu