Yazılar

Yaz Sıcaklığını Kışın Kullanmak İçin Depolamak İçin Yeni Teknoloji

Faturaları kesebilecek ve yenilenebilir kaynakları artırabilecek termal enerji depolama araştırmaları için finansman.

Isıyı günlerce hatta aylarca depolayabilen ve net sıfıra doğru geçişe yardımcı olan yeni teknoloji, Swansea Üniversitesi tarafından yürütülen ve henüz 146.000 £ tutarında fon sağlanan Aktif Bina Merkezi Araştırma Programını içeren yeni bir projenin odak noktasıdır.

İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Departmanı (BEIS), projeyi, 1 milyar sterlinlik Net Sıfır İnovasyon Portföyünün (NZIP) bir parçası olan Daha Uzun Süreli Enerji Depolama Gösterimi programı aracılığıyla finanse ediyor.

Termal enerji depolaması – gerektiğinde kullanılabilir olması için ısıyı depolamak – çok yüksek enerji faturalarını kesme potansiyeline sahiptir.

Ayrıca, kesinti olarak bilinen yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili temel sorunlardan birini de çözüyor: rüzgar ve güneş enerjisi hava koşullarına bağlıdır. Termal enerji depolama, yenilenebilir kaynakların bol olduğu zamanlarda üretilen fazla enerjinin depolanabileceği ve gelecekteki eksiklikleri gidermek için serbest bırakılabileceği anlamına gelir.

Adsorb (Şebeke Faydası için Gelişmiş Dağıtılmış Depolama) adlı proje, bir binanın enerji performansını iyileştirebilecek ve ulusal enerji sistemleri üzerindeki baskıları azaltabilecek modüler bir sistem göstermeyi amaçlıyor. Sistem, yeni inşa edilen mülklere kurulabilir veya mevcut mülklere uyarlanabilir.

Ekip, her ikisi de Loughborough Üniversitesi tarafından öncülük edilen iki farklı türde gelişmiş termal enerji depolama teknolojisini değerlendirecek.

Birincisi, sıfır ısı kaybıyla haftalarca hatta aylarca depolama sağlayabilen Termokimyasal Depolamadır (TCS). Aktif bir malzemeyi kurutmak için ısı pompası, elektrikli ısıtma elemanı veya güneş enerjisi kolektörü gibi bir termal kaynaktan ısı çekerek çalışır, böylece termal depoyu ‘şarj eder’. Şarj edildikten sonra sistem ortam sıcaklığına ve depolanan enerjiye soğutulabilir. Gerektiğinde nem yeniden verilir, bu da daha sonra ev içinde kullanım için ısıyı serbest bırakır.

İkinci teknoloji Faz Değiştiren Malzemedir (PCM). Bu, geleneksel teknolojilerden çok daha büyük yoğunluklarda termal enerjinin günlük depolanmasını sağlama potansiyeline sahiptir. PCM sistemi ayrıca bir termal kaynak kullanır, bu sefer katı materyali sıvı formuna dönüştürmek için bir kimyasal depoyu ısıtmak için. Bunun etkisi, gizli ısıyı birkaç gün boyunca depolamaktır. Depolanan ısı, sistemden daha düşük sıcaklıktaki suyu pompalayarak sıcak su veya alan ısıtma sağlamak için serbest bırakılabilir.

Akıllı kontrol sistemleriyle birlikte bu teknolojiler, tüketici faturalarını önemli ölçüde azaltabilir ve kesinti sorununu çözebilir, yenilenebilir kaynakları artırabilir ve İngiltere’nin enerji arzından daha fazla karbon çıkarabilir.

Yeni finansman, bu teknolojilerin potansiyel faydalarını değerlendirmek için bir ön fizibilite çalışmasını destekleyecektir.

Aktif Bina Merkezi Araştırma Programı, Loughborough Üniversitesi, Sheffield Üniversitesi ve Mixergy ile birlikte çalışacak.

Sanayi ile çalışmak bu projenin kritik bir unsurudur. Mixergy, akademik çevrede geliştirilen yenilikçi teknolojileri ticarileştirme konusunda değerli bir deneyim sağlar, ancak aynı zamanda bu teknolojilerin ana akım pazarlara hızla ulaşmasına yardımcı olabilecek kanıtlanmış tedarik zincirleri ve dağıtım modellerine de sahiptir.

Akıllı katmanlı kullanım sıcak su deposu için bir pazar geliştiren, piyasaya süren ve büyüten Mixergy ekibi, bu projenin bir parçası olarak, önerilen akıllı termal depolama sisteminin mevcut evsel enerji sistemleriyle nasıl entegre edilebileceğini de araştırıyor.

Aktif Bina Merkezi Araştırma Programı Baş Araştırmacısı Dr. Ahsan Khan şunları söyledi:

“Termal depolamada yenilik olmadan ısının karbondan arındırılması yeterince hızlı olmayacak. Dolayısıyla, BEIS’in bu kritik yola öncelik verdiğini ve termal depolama ekibimizin bu teknolojileri gerçeğe dönüştürmek için endüstriyel ortaklıklar geliştirdiğini görmek, net sıfıra yolculuğumuzda büyük bir adım değişikliği gibi geliyor.”

İngiltere Hükümeti Bakanı Greg Hands şunları söyledi:

“Enerji depolama teknolojilerini ileriye taşımak, ucuz, temiz ve güvenli yenilenebilir enerjiye geçişimizde hayati önem taşıyacak.

Yerli yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan tam olarak yararlanmamıza, maliyetleri düşürmemize ve uçucu ve pahalı fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı sona erdirmemize izin verecek. Bu yarışma aracılığıyla, ülkenin en yenilikçi bilim insanlarının ve düşünürlerinin bu tutkuyu gerçeğe dönüştürmek için desteğimizi almasını sağlıyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu