Yazılar

Yeni Yapay Zeka Aracı Gerçekten Yeni Malzemelerin Keşfini Hızlandırıyor

Yeni yapay zeka aracı şimdiden dört yeni malzemenin keşfedilmesine yol açtı.

Liverpool Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, gerçekten yeni malzemeleri keşfetmek için gereken zamanı ve çabayı azaltan ortak bir yapay zeka aracı geliştirdiler.

Nature Communications dergisinde rapor edilen yeni araç, lityum ileten yeni bir katı hal malzemeleri ailesi de dahil olmak üzere dört yeni malzemenin keşfedilmesine yol açtı. Bu tür katı elektrolitler, elektrikli araçlar için daha uzun menzil ve daha fazla güvenlik sunan katı hal pillerinin geliştirilmesinde kilit rol oynayacaktır. Daha umut verici materyaller geliştirilmektedir.

Araç, yeni işlevsel malzemelerin bulunma olasılığının en yüksek olduğu keşfedilmemiş kimyasal uzayın bu kısımlarına öncelik vermek için yapay zekayı insan bilgisi ile bir araya getiriyor.

Periyodik tablodaki tüm elementleri birleştirerek erişilebilen sonsuz bir olası malzeme alanı olduğundan ve yeni malzemelerin nerede olduğu bilinmediğinden, yeni fonksiyonel malzemeleri keşfetmek yüksek riskli, karmaşık ve genellikle uzun bir yolculuktur.

Yeni AI aracı, Profesör Matt Rosseinsky liderliğindeki Liverpool Üniversitesi Kimya ve Malzeme İnovasyon Fabrikası’ndan bir araştırmacı ekibi tarafından bu zorluğun üstesinden gelmek için geliştirildi.

Araç, bilinen malzemeler arasındaki ilişkileri, insanlar tarafından erişilemeyecek bir ölçekte inceler. Bu ilişkiler, yeni malzemeler oluşturması muhtemel olan element kombinasyonlarını tanımlamak ve sayısal olarak sıralamak için kullanılır. Sıralamalar, bilim adamları tarafından büyük bilinmeyen kimyasal uzayın hedeflenen bir şekilde araştırılmasına rehberlik etmek için kullanılır ve deneysel araştırmayı çok daha verimli hale getirir. Bu bilim adamları, AI tarafından sunulan farklı bakış açısıyla bilgilendirilerek nihai kararları verir.

Makalenin baş yazarı Profesör Matt Rosseinsky şunları söyledi: “Bugüne kadar yaygın ve güçlü bir yaklaşım, mevcut malzemelerle yakın benzerlik kurarak yeni malzemeler tasarlamak olmuştur, ancak bu genellikle halihazırda sahip olduğumuz malzemelere benzer malzemelere yol açmaktadır.

“Bu nedenle, her ikisinden de en iyi şekilde yararlanmak için yapay zeka ve insan zekasını birleştiren burada geliştirilen gibi, gerçekten yeni malzemeleri keşfetmek için gereken zamanı ve çabayı azaltan yeni araçlara ihtiyacımız var.

“Bu işbirlikçi yaklaşım, bilgisayarların, insanlar için ulaşılamaz bir ölçek olan bilinen birkaç yüz bin malzeme arasındaki ilişkilere bakma yeteneğini ve yaratıcı ilerlemelere yol açan insan araştırmacıların uzman bilgisi ve eleştirel düşünmesini birleştirir.

“Bu araç, gelecekte bilim adamlarına fayda sağlaması muhtemel birçok ortak yapay zeka yaklaşımından birine bir örnektir.”

Toplumun enerji ve sürdürülebilirlik gibi küresel sorunları çözme kapasitesi, bizim daha iyi güneş panelleri yapan daha iyi güneş emiciler veya daha uzun menzilli elektrikli arabalar yapan üstün pil malzemeleri gibi hedeflenen işlevlere sahip malzemeler tasarlama ve üretme yeteneğimizle sınırlıdır. daha az toksik veya kıt elementler.

Bu yeni materyaller, küresel zorlukların üstesinden gelmek için yeni teknolojileri yönlendirerek toplumsal fayda sağlar ve ayrıca yeni bilimsel fenomenleri ve anlayışı ortaya çıkarır. Tüm modern taşınabilir elektronikler, 1980’lerde geliştirilen ve yalnızca bir malzeme sınıfının nasıl yaşadığımızı nasıl değiştirebileceğini vurgulayan lityum iyon pillerdeki malzemelerle sağlanır: yeni malzemelere giden hızlandırılmış rotaları tanımlamak, geleceğimiz için şu anda hayal edilemez teknolojik olanakları açacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu